BoJack Horseman Bittiğinde

Deneme_

Bir BoJack Horseman yazısıdır. Spoiler içermez. Sadece hisler…

(Diziyi eleştirmeyeceğim. Ya da bilgi vermeyeceğim. Dizi hakkında bir yazı değil aslında. Sadece benimle ilgili. Zaten tüm deneme yazıları yazar ile ilgili değil midir?)

BoJack Horseman madde kullanımı cinsellik ve daha pek çok kötü şeyin içinde olduğu bir Hollywoo eleştirisiydi. (D yi unutmadım. D Diane için feda oldu diyebiliriz. ) Ama karakterler…

BoJack Horseman. Başladığımda ben bu diziye neden başladım dedim. Hep rahatsız etti. Ama rahatsız etmesi farkındalığıydı onun zaten. 

Başlamadıysanız başlamayın. Yok, ille de başlayacağım derseniz benden günah gitti. Bitirince mutlaka konuşalım. 

Hollywoo bize uzak. Amerikanvari. Uçlarda yaşayan karakterler. Peki, neden sevdim? Evet, çok sevdim bu arada. Rahatsız edici bir sevgiydi. Sevdiğimi kimseye söylemedim. Çünkü aslında kafalardaki kalıplara göre çok uygunsuzdu dizi. Kötü her şey vardı. Ama sevdim. Ve dizi bitince o kadar üzüldüm ki herkese söylemek istedim. Sevdim.  Eleştirisel metinler alttaydı ve onları eşelemeyi sevdim. İnsan psikolojisi adına (Gerçi karakterler genellikle hayvandı.) toplum psikoloji adına harika dokunuşlar vardı. Tespitler yerindeydi. İlişkiler çok gerçekti. Karakterler çok uç olsa da olması gerektiği gibiydi. Ve karakterler her bölüm daha da derinleştikçe kendim de bulduğum şeyleri sevdim.

Aslında ben de neden sevdiğimi tam olarak biliyorum. 

5.Sezon 6. Bölüm Bedava Churro bu bölümü dönüp, dönüp izleyebilirim. Gelmiş geçmiş en iyi konuşma sahnesi olabilir mi?

Ya da 6. Sezon 10. Bölüm İyi Hasar bir yazarın yazamaması hakkında etkileyici bir bölüm idi. Yazar tıkanması nedir bilir misiniz? Bölümü seyredebilirsiniz. Çok iyi anlatmış.

Varoluşçuluk felsefe filan o kısımlarına hiç girmeyeceğim ama onlar da var. İnsan kararları ile kendini inşa eder. Değil mi BoJack? Belki de değil. 

6 sezon bilmem kaç bölüm. Bitti. Ve ne yapıyorsun diye soranlara “BoJack izliyorum” diyemeyeceğim için üzgünüm. O sürseydi ve ben hep seyretseydim olabilirdi. 

Hep bunu yaparım zaten sevdiğim kitapları yavaş okurum, diziler bitince üzülürüm. 

Tutunamayanlar kitabının evdeki sehpada yeri var mesela. Hep orada duruyor. Okuyorum yine oraya bırakıyorum. Toz alırken kaldırıyorum. 

Beynimin sinapslarına Tutunamayanlar romanı ile BoJack arasındaki kurduğu bağlantıdan dolayı teşekkür ederim.

Tekrar Bojack’e dönersek dizi tarihinin en güzel finaliydi bence. Çok net beklenilen, yerli yerinde ve sevilen harika bir finaldi. Bu arada spoiler sayılmaz sanırım finalde hiç bir şey olmadı. Çünkü öyle olması gerekiyordu.

Final sahnesini birkaç kere daha izliyim de yerli yapım dizilerdeki boş bakışma sahnelerini bir animasyon dizide daha başarılı nasıl yapmışlar onu iyice ezberleyeyim.

BoJack Horseman aslında 2020 yılında final yapmış. Benim için şimdi. Üzgünüm bitti…

BoJack Horseman son sahne müziği Catherine Feeny Mr Blue oraya da ayrıca kalbimi bıraktım. Size de videosunu bırakıyorum. (Diziyi seyretmeyeneler için anlamı yüzde elli seviyelerinde düşebilir. Ama güzel şarkı.)

“BoJack Horseman Bittiğinde” için 4 cevap

  1. Tekrar tekrar bitirmiş ve ara ara hala açıp izleyen biri olarak ana karakter dışında yan karakterlerin de gerçekçiliği ve karmaşıklığı, Todd gibi Mr. Peanutbutter gibi uç duygulardaki karakterlerin absürtlüğü ile birleşince insanın birkaç bölüm izledikten sonra bağımlısı olmaması çok zor 😀

    Liked by 1 kişi

    • Katılıyorum. Tüm karakterler çok geeçekti. Bir kadın gözüyle bakınca Diane ve Prenses Carolyn de derinleştikçe çok kendine bağladı. Ben de kendime bir kaç bölüm belirledim. Dönüp dönüp izleyebilirim. Yorumunuz için çok teşekkürler. ☺️

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: