Bugün Ne Pişirsem?

Deneme_

Bu gün ne pişirsem?

Bu gün ne yiyeceğiz?

Hep duyduğumuz iki cümle. Biri ben kişisi ile çekilmiş bir fiile sahip, diğeri biz diyor. Ama gerçekte ne diyor?

Aslında bu cümlelerin biri dişil, biri eril. Bunu bilmek için öyle çok büyük hayat tecrübelerine de gerek yok. On yaşındaysanız soruyu cevaplayabilirsiniz.

Benlik içeren ilk cümle dişil, yapı gereği ben değil fiili gerçekten yapacak olduğu için ben. Tüm aile için hazırlanacak bir akşam yemeğinin derdine düşmüş bir kadın. Anne, eş ya da hiçbiri ama yemeği yine de o hazırlamalı.

Ve bizi kapsayan diğer soru. Kim bu biz? Bir adamın biz yapısı ile kibarlaştırdığı cümlesi mi? Peki kibar mı? Çorbayı karıştırıp, masayı kurarsa kibar.

Örnekle anlatmak istediğim cümlelerdeki his.

Cümlelerin anlamını sadece kuruluşu ile kavrayamadığımızı anlatmak istedim. Kelimeler birleşir. Zaman doğrudur. Fiil çekimi doğrudur. Özne yerindedir. Ama bir şey vardır. His. Ve biz hissedemeyiz. Ya da her şey yanlıştır. Ama hissederiz. Mesela siz uzanırken “Çay” dese biri ne yüklem ararsınız ne özne.

Bazen tekil bir düşünce her şeyi kapsarken, çoğul gibi görünen bencillikle eşdeğerdir. Yazının girişindeki soru cümlelerinde olduğu gibi.

Bugün ne pişirsem tüm evdekileri kapsayan anaç bir cümleyken, bu gün ne yiyeceğiz tekil ve bencil bir cümle. Kadınların nefret ettiği cümlelerde ilk beşe girer.

Hepimiz çalışıyoruz. Eşitlik. Dur o konulara girmeyecektik. Yürekten söylenen cümlelerde kalacaktık. Sanırım konudan uzaklaşıyorum. Örnek içimdeki kadını uyandırdı.

Yemek ütü çamaşır bulaşık neden hep kadın sorunu?

Kadın zihninde iş yerinde dolanan sorulardan yüzde doksanı akşam eve gidince ne yapacağı ile ilgilidir. Evde ise zaten yüzde yüzü bunla ilgilidir.

Bugün ne pişirsem?

Çocuk okulda ne yaptı?

Ödev var mı?

Davlumbazın üzeri tozlu muydu?

Sonra mindfulness eğitimleri meditasyon yoga.

Kafandaki milyon düşünceyle on dakika oturup hiçbir şey düşünmesen bir kolundan çeken bulunur ya sen hiç merak etme.

Bizi kafamızın içindekiler yoruyor.

Elimi belime koyup bugün ne yiyeceğiz deme kafasına da gelmek istemem. İçimdeki ruhta yemek yapma sevgisi var. Bundan kurtulamam. Neolotik çağlardan beri genlerimize kazınmış.

Bugün ne pişirsem? Yer elması. Kendi kendime cevap verdim. Eğri büğrü biraz soyması zor ama tadı güzel.

Ne diyordum. Yürekten edilen cümleler. Ama yer elması soymam lazım. Ellerim pislenecek ve yazamayacağım. Yer elması üzerine yürekten edilecek tek cümle, afiyet olsun olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: